Federacja Europejskich Stowarzyszeń Rodzin Katolickich (FAFCE) popiera inicjatywę #ZatrzymajAborcję

Federacja Europejskich Stowarzyszeń Rodzin Katolickich (FAFCE) w pełni popiera obywatelską inicjatywę ustawodawczą „Zatrzymaj aborcję” mającą na celu wykreślenie przesłanki eugenicznej z obowiązującej w Polsce ustawy aborcyjnej.

Podpisy pod inicjatywą w liczbie około 830 tysięcy (przy wymaganym minimum 100 tysięcy) zostały 30 listopada złożone w parlamencie, który ma trzy miesiące na wyznaczenie terminu pierwszego czytania projektu ustawy.

W przekazanym mediom oświadczeniu FAFCE zwraca uwagę, że 95% aborcji w Polsce dokonywane jest właśnie z uwagi na niepomyślny wynik badań prenatalnych, przez co przez 25 lat obowiązywania obecnej ustawy straciło życie około 20 000 dzieci.

Prezes FAFCE, Antoine Renard, podkreślił, że „wszystkie media i przywódcy polityczni powinni zastanowić się nad prawdziwym znaczeniem aborcji, która zawsze jest tragedią dla dziecka, kobiety i wszystkich krewnych. Nasza historia ma coś do powiedzenia w tej sprawie, szczególnie o eugenice. Jednocześnie instytucje europejskie muszą przestrzegać zasady pomocniczości w tej kwestii, a żadna rezolucja nie może ingerować w cieszącą się popularnością inicjatywę ustawodawczą: jest to dobry znak dla naszej demokracji, że 830 tysięcy obywateli może wyrazić swoją wolę i w ten sposób uczestniczyć w procesie demokratycznym”.

Założona w 1997 roku FAFCE zrzesza 22 organizacje rodzin katolickich z 14 krajów europejskich. Ma status obserwatora przy Radzie Europy i jest członkiem Międzynarodowej Konferencji Organizacji Pozarządowych Rady Europy. Działa w obszarze ochrony życia oraz małżeństwa jako monogamicznego związku kobiety i mężczyzny.

Udostępnij Tweet Udostępnij Wyślij